Taras z Deski Sosnowej
- Mateusz Szkudlarek
- 18 gru 2018
- 2 minut(y) czytania
Kiedyś pochwaliłem się swoją pasją majsterkowicza w towarzystwie i od tego się zaczęło. Szybka rozmowa i podejmuje rękawice w walce z tarasem. Postanowiłem wykonać Go z deski sosnowej, która jest łatwa w obróbce. Z uwagi na zadaszenie tarasu padło na wybór deski ryflowanej o szerokości 25 cm, długości 250 cm i grubości 3 cm. Do pokrycia wyszło około 17m2. Zapraszam w podróż przez moją pierwszą realizację.

Trudne początki, na tarasie zalegało stare linoleum, które trzeba było zedrzeć.

Po usunięciu linoleum ukazał się nam widok papy, którą mój poprzednik wykonał izolację, niestety poziom znacznie odbiegał od oka.

Po usunięciu i uprzątnięciu linoleum przywiozłem na miejsce pracy sosnową deskę oraz kantówki pod legary, którymi to miałem wyrównać powierzchnię.

Podłoże było bardzo łatwe w obróbce, gdyż pod warstwą papy ułożona była płyta OSB o grubości 25mm, w która jak w masło wchodziły wkręty o długości 5cm.
Kantówki o długości 200cm zastosowane do wyrównania powierzchni nawiercałem co ok 25 cm wiertłem do drewna fi 3, Zapobiegało to pękaniu legarów przy przytwierdzaniu ich do podłoża.

Jak widać pierwszy rząd legarów wypadał na płytkach ceramicznych. DO mocowania zastosowałem kołki szybki-montaż o długości 6cm Następnie na wkręty do drewna przytwierdzałem kolejne legary z zachowaniem ustalonego odstępu ( 40cm ) oraz spadu idącego w kierunku krawędzi tarasu.


Legary wystawiałem za krawędzie i z docinaniem czekałem, aż dokończę całą płaszczyznę. Jak widać odległości między legarami zmieniły się, gdyż pomogło to w dalszym etapie realizacji o czym za chwile opowiem

Legary zabezpieczyłem przed ewentualną wilgocią i warunkami atmosferycznymi lakiero-bejcą do zewnątrz w kolorze Wenge Widać również pierwsze przymiarki deski. Odległości się zgadzają, a deska nie uginała się pod moim ciężarem. .

Zakończyłem ukłdanie i zabezpieczanie legarów. Jak widać odległości pomiędzy nimi różnią się, ale pomoże to w układaniu deski tarasowej.

Jak widać rozpocząłem układanie deski na stworzonej konstrukcji. Wzór jaki wymyśliłem to:
deska cała,
docinka 70cm
i kolejno deska cala.
Stąd zmieniona odległość pomiędzy legarami co było widać na poprzednich fotografiach.
Deski przykręcałem wkrętami przeznaczonymi do deski ryflowanej o długości 7cm ( deska tarasowa 3 cm , kantówka z konstrukcji legarów 3 cm )


Nefralgiczny moment układania. Docinka w kształcie trójkąta. Deski z przodu tarasu wypuszczone są celem równego docięcia od długiej łaty. Wzbogaciło to efekt końcowy o dodatkowe walory estetyczne.


Deska tarasowa ułożona.
Wkręty kręcone były w lini celem nadania walorów estetycznych. Szczelina dylatacyjna wynosiła około 6mm. Nie można o niej zapominać, gdyż w niesprzyjających warunkach pogodowych i dużej wilgotności deski pracują i mogłyby Nam wypaczyć powierzchnię tarasu.
Czas na malowanie.

Ale zanim przyjdzie czas na malowanie tarasu lakier-bejcą w kolorze Wenge, ktoś musiał Go posprzątać.
A kto zrobi to najlepiej ??
Oczywiście ukochana Kobieta <3



Po odczekaniu około 24h czas na kolejną warstwę. W tzw. międzyczasie czas był na wykończenie i nadanie walorów estetycznych

Wybaczcie za bałagan i usmarowaną balustradę, ale po zakończonej pracy przyjdzie czas na sprzątanie.

Po pomalowaniu tarasu na 2 raz przyszedł czas na podsumowania. Brakowało deski wykończeniowej w prawym górnym rogu, jednakże czekałem na decyzje inwestorów w jak sposób wykończymy podbitkę pod tarasem.
Do pokrycia było około 17m2
Na taras wykorzystałem 40 desek sosnowych-ryflowanych o długości 2,5m szerokości 20 cm i grubości 3 cm
Do wyrównania powierzchni pomogły mi kantówki 3 x 2,5 cm długości 2m
Kantówki oraz deskę tarasowa przytwierdzałem wkrętami o długości 5 i 7 cm.
Całość pomalowane zostało 2x lakiero-bejcą koloru Wenge.
Elektronarzędzia użyte w realizacji projektu :
Wkrętarka Graphite 58G224
Piła tarczowa Graphite 58G492
Wyrzynarka Graphite 58G061
Comments